Dijital para birimi Stellar ve sağladığı olanaklar – neden ve nasıl elde edilir?

Dijital para birimi Stellar ve sağladığı olanaklar – neden ve nasıl elde edilir?

2018’de patlayan balonun ardından dijital para piyasasıyla ilgili olarak çığ gibi büyüyen felaket tahminlerine rağmen piyasa gelişmekte ve altcoinler her geçen gün daha karlı hale gelmektedir. Stellar platformu ve bu platformda kullanılan Stellar Lumens adlı tokenler son zamanlarda birçok kullanıcının ve yatırımcının dikkatini çekmektedir.

Diğerlerine benzemeyen bir dijital para: Stellar

Stellar, blockchain teknolojisine dayanan bir platformdur. Bu platformda döviz işlemlerinin yanı sıra hizmet, ürün ve diğer varlıklarla ilgili işlemler gerçekleştirilebilir. İşlemler neredeyse anında tamamlanmaktadır ve işlem masrafları oldukça düşüktür. Stellar Lumens dijital para birimi, bu platformda aracı araç olarak kullanılan bir tokendir. Hesapta bir miktar dijital para bulunması, işlem yapmak için sağlanması gereken tek şarttır.

Stellar hem hızlı ve ölçeklenebilir olması hem de büyük şirketler, bankalar ve kişisel kullanıcıların erişimine açık olması nedeniyle benzersiz bir araç olarak göze çarpmaktadır. Hedef kitlesi geniş olan Stellar’ın kullanım alanı da oldukça geniştir. Dolayısıyla Stellar çeşitli uzmanlık seviyelerinde bulunan yatırımcıların ve kullanıcıların ilgi alanına girmektedir.

Başlangıç ve etkiler

Stellar, 2014 yılında Ripple üzerindeki çalışmaları nedeniyle tanınan Jed McCaleb ve yatırım mevzuatı uzmanı avukat Joyce Kim tarafından oluşturulmuştur. Bu ikili beraber Stellar Development Foundation adlı bir sivil toplum kuruluşu kurmuşlardır. Projenin organizasyonuna Stripe CEO’su Patrick Collinson’un verdiği 3 milyon dolarlık borç oldukça yardımcı olmuştur. Bu sayede, minimum işlem masrafı ödeyerek dünyanın herhangi bir yerinde para, ürün ve hizmet takası işlemi gerçekleştirmeyi mümkün hale getiren açık kaynak kodlu bir protokol olan Stellar’ın oluşturulması mümkün olmuştur. Platform ilk başta McCaleb tarafından yazılan Ripple protokolünü kullansa da 2015 yılında platformun gereksinimlerine ve gerekliliklerine daha uygun bir protokol olan Stellar Consensus Protocol kullanılmaya başlamıştır.  2016 yılında uygulamaya konulan Lightning Network ise işlem hızlını oldukça artırmış ve ağın tamamının daha iyi ölçeklendirilmesini sağlamıştır.

Başarıya ulaşan proje her geçen gün istikrarlı bir şekilde gelişmekte, işlem masraflarını düşük tutmaya devam etmekte ve ilgilenen herkesin kolayca erişimini sağlamaktadır. İşlem başına masraf şu anda sadece 0.00001 XLM (Stellar Lumens), yani 0.00000296 USD’dir. Ağa fazla yük binmesini, fazla hesap açılmasını ve spam uygulamalarını önlemek amacıyla, herhangi bir işlem yapabilmek için cüzdanda bir miktar token bulunması kuralı getirilmiştir. Bu miktar sadece 1 XLM değerinde olsa da potansiyel dolandırıcıların birden fazla hesap açıp ağı manipüle etmelerini başarıyla önlemektedir.

En popüler dijital para birimlerinden biri olan Stellar şu anda piyasa hacmi bakımından ilk 10’dadır. Platformun oldukça pratik olması nedeniyle Stellar Lumens, geleneksel para birimlerinin yerine geçmek üzere tasarlanmış diğer dijital para birimlerine ve hatta diğer tokenlere kıyasla oldukça istikrarlıdır.

Avantajlı bir yatırım?

Stellar ilk baştan itibaren dünyanın herhangi bir yerine hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde para göndermek için kullanılan bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle, Stellar Development Foundation’un temel stratejisi, platformu sürekli geliştirmek ve dünya genelinde yeni partnerler edinmektir. Vakıf 2017 yılında Nijerya’dan SureRemit ile, 2021 yılında ise Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile Ukrayna dijital altyapısının dönüşümü alanında işbirliği kurmuştur.

Vakfın işbirliği kurduğu her partner ile platform daha geniş kapsamlı ve pratik hale gelmesinin yanı sıra sıradan vatandaşların ve şirketlerin erişimine açık kalmaktadır. Dolayısıyla, Stellar Lumens ve platforma gösterilen ilginin git gide artması hiç de şaşırtıcı değildir. Dahası, Stellar potansiyel partnerler ve kullanıcıların yanı sıra amatör ve profesyonel yatırımcıları da kendine çekmektedir. Bu nedenle, XLM nereden ve nasıl satın alınır sorusu her geçen gün daha sık sorulan bir soru haline gelmektedir.

Elde etmek …

Stellar Lumens fiyat artışından yararlanarak kar etmek isteyen yatırımcıların yanı sıra potansiyel kullanıcıların da ilgisini çekmektedir. Platformda herhangi bir işlem yapabilmek için kullanıcının cüzdanında en az bir Lumene sahip olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle XLM’ gösterilen ilgi artmaktadır. Dolayısıyla, birçok yerde bu tokenler kabul edilmektedir.

Her türlü dijital para birimi ve tokenin elde edilmesine olanak sağlayan en popüler yerlerden biri dijital para borsalarıdır. Bu platformlar, dijital para satın almak isteyen dijital para meraklılarının ilk duraklarıdır. Bu nedenle bu borsalar resmi olmayan “varsayılan” dijital para satın alma yerleri haline gelmiştir. Stellar Lumens satın almanın mümkün olduğu dijital para borsalarının listesi SDF’in resmi internet sitesinde bulunmaktadır.

Ancak, dijital para borsasında işlem yapabilmek için uygun bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Stellar diğer dijital para birimlerine kıyasla farklı cüzdan gerekliliklerine sahiptir. Bu nedenle her cüzdan, bu dijital para biriminin saklanmasına uygun olmayabilir. Bu da başlangıç seviye kişilerin dijital cüzdan hesabı seçimi ve cüzdan güvenliği konusunda sorun yaşamalarına neden olabilir.

Neyse ki, bu sorunun basit bir çözümü vardır. Amatörlerin dijital para birimlerini kolay ve güvenli bir şekilde satın almasını sağlayan yöntemler bulunmaktadır.

Stellar Paketi: dijital para hediyeli paket

Bu yöntemlerden biri, Stellar Eğitim Paketidir. Pakette başlangıç seviye kişilere yönelik kullanışlı birçok eğitim materyali bulunmaktadır. Bu paketlerde, dijital paralar, bunların geçmişleri, kullanım alanları ile ilgili pratik bilgilerin yanı sıra bonus olarak bir miktar XLM bulunmaktadır. Bunun amacı, amatörlerin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine yardımcı olmaktır.

Bu ürün sayesinde Stellar ve genel olarak dijital paralarla ilgilenen kişilerin gerekli bilgileri edinmeleri oldukça kolaylaşmaktadır. Paket bu kişilere temel bilgileri sağlamaktadır. Böylece bu kişiler dijital para birimlerini daha iyi anlarlar ve dijital para borsalarında birçok dijital para birimi ve token ile işlem yapmaya başlayabilirler.

Ayrıca, paketle birlikte gelen ücretsiz dijital para normalde oldukça zor elde edilen ve güvence altına alınan tokenlerin güvenli bir şekilde elde edilmelerini sağlamaktadır. Stellar Paketinin üreticisi, bu bonusun oluşturacağı e-cüzdan hesabında saklanmasına imkan tanımaktadır. Böylece üretici müşterinin kendi cüzdanını kendi bulması ve emniyet altına alması yükümlülüğünden muaf olmasını sağlamaktadır. Bu sayede başlangıç seviye yatırımcı ilk dijital parasını güvenli bir şekilde elde edebilir ve gerekli bilgileri edinebilir.

Avantajlı mı? Stellar paketi ile ilgili görüşümüz

Global olması ve geniş kullanım alanlarının bulunması nedeniyle Stellar piyasanın en ilgi çekici dijital tokenlerinden birisidir. Stellar’ın yatırımcılar, büyük şirketler, kullanıcılar ve hatta devlet kurumlarının ilgi alanında olması bu yüzden şaşırtıcı değildir. Platformum global olması, kullanım masraflarının oldukça düşük olması ve kullanıcı dostu olması sayesinde Vakıf dünya genelinde yeni partnerler edinmekte ve hizmetlerini daha geniş kitlelere sunabilmektedir. Dolayısıyla, platformun geleceğinin parlak olduğu söylenebilir. Platformun uluslararası başarıya ulaşacağı ve önümüzdeki yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Dijital para birimleri konusundaki uzmanlık alanına bakılmaksızın Stellar herkesin ilgi alanında olması gereken bir üründür. Stellar’ı tecrübeli kullanıcılar dijital para borsalarından, amatörler ise Stellar Paketi sayesinde satın alabilirler. Stellar platformu ve Stellar Lumens tokenleri ile ilgili görüşler oldukça olumludur. Stellar Development Foundation ürününü geliştirmekte ve yeni partnerler edinmeye devam etmektedir. Bu nedenle Stellar’ı kullanmaya hemen bugün başlamak ve dünya genelinde finans işlemlerini dönüştürme potansiyeli bulunan bu projeye katılmak oldukça iyi bir fikirdir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *